YAŞAM MERKEZLERİ

Posted on 4 Şubat 2014

PARA: Kişinin yaşam merkezi para ise, kendine güveni parası kadardır. Parası olmadığı zaman kendisini değersiz hisseder. Sürekli olarak para kazanmanın yollarını aramak için kafa yorar.Bu kişiye ”bana yardım eder misiniz ?” dediğinizde ”işin ucunda para var mı ?”diye sorar.Burada bir noktayı açıklamakta yarar görüyorum. Zengin bir insanla para merkezli insanı karıştırmamak gerekir.Varlıklı bir işadamı ailesi için özel bir gün ise, ailesiyle birlikte olmak için, çok para kazandıracak bir iş fırsatını kaçırmayı göze alabilir.”İş fırsatı her zaman çıkabilir, fakat çocuklarım hep çocuk kalmayacak” diyerek iş randevusunu iptal edebilir. Yani kişinin yaşam merkezini, seçim sırasında verdiği kararla anlayabiliriz…

ARKADAŞ:Arkadaş merkezli bir kişinin kendine güveni arkadaşlarının ona gösterdiği olumlu tepkiler düzeyinde olur.”Sen iyi birisin” dediklerinde ”demek ki ben iyiyim” der.Bir davranışda bulunurken ”arkadaşlarım ne der?” diye düşünür. ”Ben ne için varım?” sorusuna ”öldükten sonra çok dosttu desinler diye” cevap verir. Böyle merkezli bir insan gücünü elinde tutabilir mi? Tutamaz.. Çünkü güç başkalarının elindedir… Eğer arkadaşlığı flört, aşk düzeyinde ise, ”Ben senin tarafından sevilmek için yaratıldım, eğer beni sevmezsen kendimi öldürürüm”der.. Gazetelerde mutlaka bu ya da buna benzer bir başlık görmüşsünüzdür. ”Artık seni sevmiyorum diyen sevgilisinin gözü önünde kendisini öldürdü” Oysa insanın seni sevmiyorum diyebilme özgürlüğü vardır ve olmalıdır da… Fakat bu kişi arkadaş merkezli olduğu için, arkadaşını kaybettiğinde her şey bir anda yıkılır ve kendini kaybolmuş hisseder…

DÜŞMAN:Eğer iki düşman merkezli insan görmek isterseniz boşanan çiftlerin bazılarına bakın.”Ben kimim?” sorusuna kişi ”Onun düşmanıyım” diye diye cevap verir. Süründüreceğim, mahvedeceğim laflarını bu kişilerin ağzından duymanız zor değildir.Eğer düşman merkezli kişiyi intihar ettirmek isterseniz sevgi ve barışın hakim olduğu bir yere koyun. Aslında düşman merkezli kişinin sıkıntıya soktuğu sadece karşısındaki kişi değil kendisi, kendi hayatıdır. Harcadığı kendi yaşamı, kendi bedenidir.

EŞ:Eş merkezli kişilere ”kimsiniz?” diye sorduğunuzda ”Ben eşimin eşiyim” diye cevap verir. Ben bu dünyaya eşimi mutlu etmek,gereksinimlerini karşılamak için geldim”der. Mahkemelerde rastlayabileceğimiz konuşmalar bu durumu açıklayabilir, Örneğin, mahkemede erkek eşine ”seni aldatıyorum eğer boşanmazsan seni aldatmaya devam edeceğim derken, kadın dönüp hakime ”kocamı seviyorum, bizi boşamayın” diyebilir eş merkezli ise….

İŞ:İş merkezli kişi güven duygusunu işinden alır.İşinde başarısızlığa uğradığında ya da işini kaybettiğinde dünyanın sonu geldiği hissine kapılır. Boğaz köprüsünden atlayarak intihar eden iflas etmiş işadamları büyük ihtimalle iş merkezli oldukları için bu yolu seçmişlerdir….

Bunların dışında İLKE MERKEZLİ birey vardır. Bu kişinin yaşama yaklaşımı çok farklıdır. Temel ilkeler seçerek yaşamına , kendine yön verir. Kendine güven duygusu bu ilkelerden gelir. ”Bu ilkeleri uygulayabildiğim sürece ben değerliyim” der. Bu ilkeler çerçevesinde kendini gözler, adeta bir radar gibi kendini tarar. ”Kısa vadede rahatsız olabilirim, fakat uzun vadede bu ilkeler beni mutlu bir yaşama götürecektir” diye düşünür ve bu ilkelere inancı çerçevesinde uygular.

İş merkezli kişi işi, arkadaş merkezli kişi arkadaşı düşünür. Oysa ilke merkezli kişi hepsini, yaşamın tümünü düşünür. Denge önemlidir. Çok az şikayet eder, girişimcidir.Yaptıklarını kimse beğenmese de o huzurludur. Başkalarına yaranmaya ihtiyacı yoktur. Sonuç ne olursa olsun pişmanlık duymaz. ”Ben ilkelerime uydum mu?” diye sorar kendisine.Düşünür, ilkeleri çerçevesinde seçimini yapar.

Temel ilkelerden bazıları şunlardır.Kişisel bütünlük yani kişinin kendini aldatmaması, tutarlılık, dürüstlük,insan onuruna saygı,hizmet, sabır, yardım etme, destek olma, yüreklendirme, koşulsuz sevgi….

Bana sorarsanız ilke merkezli olun derim. Yaşamınızı kendi özgür iradenizle seçtiğiniz ilkeler doğrultusunda yönetin. Çünkü bu sizin hayatınız sahip çıkın…..


No Replies to "YAŞAM MERKEZLERİ"