Kahkaha Yogası

Posted on 8 Kasım 2013

YOGASebepsiz yere gülmek mi?
Evet, tam da öyle!

Bu kendine özgü egzersiz rutininde, derin nefes alma teknikleriyle (pranayama) mizaha bağli olmayan kahkaha buluşuyor.
Kahkaha yogası veya bir başka deyişle kahkaha terapisi, stresli zihninizden çikmak ve neşe, zeka ve özgürlüğe doğru yol almak için birebir!

Tıme dergisi, bbc ve cnn gibi taninmiş medya organlarinda da yer verilen kahkaha yogası ile kışa taptaze bir enerjiyle girelim!
Günümüzde insan beyniyle ilgili yapılan araştırmalar,mizah ile tetiklenen kahkaha ile sebepsiz yere başlayan kahkahanın bedendeaynı etkiyi bıraktığını göstermiştir.. Bedenin ikisi arasında bir ayırım yapmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kendine özgü bir çalışma rutini olan kahkaha yogası, hintli dr. Madan kataria tarafından geliştirilmiştir. Bu teknikte yoga nefesleri (pranayama) ile özel gülme çalışmaları harmanlanıp, bedene ve beyine daha çok oksijen gitmesi sağlanmıştır.

Mizah, şaka, espriler veya komiklik olmadan da herkes gülebilir. Kahkahanın oluşumu grup içinde tetiklendikten sonra, göz teması ve çocuksu oyunculuğumuz ile çabuk yayılan hakiki bir kahkahaya dönüşür.

Hayatınızdaki durumunuz ve performansınız enerji seviyenize bağlıdır. Verimli olabilmek için beyninizin diğer organlarınızdan farklı olarak yüzde 25 daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Kahkaha yogası oksijen arzını artırır, sadece beyniniz değil tüm organlarınız bundan pozitif olarak etkilenir ve daha verimli çalışır.

Bu teknik şirketlerde, yoga ve spor merkezlerinde, huzur evlerinde, okullarda, üniversitelerde, fiziksel ve zihinsel engelli gruplarda ve kanser terapi gruplarında uygulanmıştır.
Kahkaha yogasının faydaları
kahkaha yogası kişisel yaşamınız, iş hayatınız, ruhsal ve fiziksel sağlığınız, sosyal yaşamınız ve içinizdeki canlılığı destekler! Her şeyden önce hayatınıza daha çok neşe getirir, espri yapma yeteneğinizi geliştirir ve gülümsemenizi kolaylaştırır. Kendinize güveniniz artar, daha pozitif bir görünüşünüz olur, kendinizi daha umutlu ve pozitif hissedersiniz. Kısa bir süre içinde duygusal durumunuz değişir ve ruh haliniz dengelenir.


No Replies to "Kahkaha Yogası"