FARKINDA OLMAK YA DA OLMAMAK, İŞTE BÜTÜN MESELE BU!!!

Posted on 1 Ocak 2016

Karşınıza çıkan sorunlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Farkındalığınızı artırıp değişiminize hizmet etmesine izin veriyor musunuz?
Yoksa savunma mekanizmalarınıza sığınıp değişimi red mi ediyorsunuz?
Bizler eski alışkanlıklarımızı, inançlarımızı ve davranışlarımızı elimine ettikçe giderek hem içsel hem de dışsal dünyamızda
uyuma daha çok yaklaşırız.
Özellikle kendimizde uygun görmediğimiz bir davranışı , tepkiyi değiştirmek istiyorsak önce bu davranışa sebep olan düşünceyi ve duyguyu bulmalıyız.
Çünkü her türlü davranış bir düşüncenin ve duygunun türevidir. İstemediğimiz davranışları değiştirmek için önce düşüncelerimizi değiştirmeliyiz. İşte zorluk bu nokta da başlıyor.
Nedeni ise, insanın kendi düşüncelerine hükmetmesinin zor olmasıdır. Çoğumuzda sırf bu yüzden kendimizi değiştirmek yerine başkalarını değiştirmeye kalkarız çünkü bu işin kolay tarafıdır.
Peki biz kendimizi pozitif yönde nasıl değiştirebiliriz ?
İlk önce gerçekten değiştirmek istediğimiz davranışlarımızın bize zarar verdiğinin farkında olmamız gerekiyor. Farkındalık değişimin başlangıç noktasıdır. Yapmak istediğimiz ve yaptığımız uyumlu olduğunda gerçekten iç huzuru yakalayabiliriz.
Peki biz farkındalık ve değişim sürecine nereden başlamalıyız?
Öncelikle gün içerisinde ve özellikle uyumadan önceki ve uyandığımız zamanki düşüncelerimizi farketmekle başlayabiliriz.
Farkına vardıkça düşünceleri aklımıza geldikleri haliyle not almalıyız. ( Eğer zorlanıyorsanız yakın çevrenizden düşüncelerinizi, davranışlarınızı eleştirmelerini isteyerek yardım alabilirsiniz)
Olumsuz düşünceler olumlu ve yapıcı olanlarıyla yer değiştirdikçe duygularınız da değişmeye başlar. Duygular değiştikçe davranışlara yansır.
Haydi şimdi bir kalem kağıt alın başlayın yazmaya…
Bakın bakalım DÜŞÜNCElerinize DUYGUlarınıza, DAVRANIŞlarınıza giden FARKINDALIK yolculuğu için elinizde ne gibi ipuçlarınız var?
01.01.2016
Mutlu Barış


No Replies to "FARKINDA OLMAK YA DA OLMAMAK, İŞTE BÜTÜN MESELE BU!!!"