BODRUM KARANTİNA SÖYLEŞİLERİ

Posted on 30 Nisan 2020

“Ben şimdi çok iyiyim, temizlik takıntım bitti, sürekli ellerimi yıkamıyorum, dışarıdan geldiğimde elbiselerimle eve girebiliyorum, çocuğuma ve eşime temizlik konusunda müdahale etmiyorum ama şimdi herkes benim terapiden önceki halim gibi!!! Şimdi ne olacak?” ⠀

Bu sözler Psikolog Mutlu Barış’ın OKB (obsesif kompulsif bozukluk) hastası bir danışanına ait… İçinde bulunduğumuz trajikomik bir durumun özeti aslında…. Yaşadığımız bu zorlu sürecin bir travma olduğu gerçeğini kabul etmeli miyiz artık? Baksanıza bir çoğumuz takıntılı kişilikler haline dönüşmedik mi?
Karantina sürecini psikolojik açıdan ele alıp, süreci en sancısız şekilde atlatmanın yollarını Psikolog Mutlu Barış’la konuştuğumuz söyleşimiz

1.Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Orta Doğu teknik Üniversitesi psikoloji mezunuyum.  İzmirliyim, 11 yıl Bodrum Universal Hospital da çalıştım. 
7 yıldır,  Bodrum’da kendi ofisimde ve iki haftada bir de İstanbul’da danışanlarımı kabul ediyorum.
Deniz küreği, pilates ve pole fitness ile ilgileniyorum . Bu arada bisikletim ve kedim Carmen i de unutmamak lazım;))

2.Karantina günlerinin başlamasından sonra, kendi alanınızda ne gibi tecrübe ve gözlemleriniz oldu? 

Pandeminin ortaya çıkmasının ardından, ofisimde hijyen kurallarını artırıp gerekli önlemleri alarak, psikolojik destek vermeye devam  ettim ve ediyorum. 
Aynı zamanda  ONLINE seanslarıma daha fazla ağırlık vermeye başladım hatta danışanlarımın bir kısmı ile sadece online devam etme kararı aldık.

Pandemi dolayısıyla temkinli yaşamaya başladığımız günlerde, temizlik takıntısı olan OKB hastası danışanımla 
şöyle ilginç bir anım oldu.

Bahsettiğim danışanımın EMDR terapi ile semptomları kısa zamanda yok olmuştu ve seansları artık bitirmeye karar verdiğimiz son görüşmemizde söylediği cümle çok anlamlıydı.. Ve açıkçası bizi gülümsettiği kadar toplumumuzun hatta dünya toplumunun ruh sağlığı ile ilgili düşündürdü de…

 “Peki ben şimdi çok iyiyim, temizlik takıntım bitti,  sürekli ellerimi yıkamıyorum, dışarıdan geldiğimde elbiselerimle eve girebiliyorum, çocuğuma ve eşime temizlik konusunda müdehale etmiyorum ama şimdi herkes benim terapiden  önceki halim gibi!!!  Şimdi ne olacak!!!!????
Bu cümle  beni düşündürdü çünkü kaygımızı yönetmek  için uyguladığımız bazı yöntemler,
davranışlar var… 
Örneğin, maske ve eldiven kullanmak , ellerimizi sık sık yıkamak gibi…
 Evet bunlar takıntı değil, hatta hayatta ve sağlıklı kalmamız için gerekli..
Fakat,  kısa vadede bizi virüse karşı güçlü hissettirse de, toplumda kaygıya eğilimli olan insanlarda psikolojik sorunlara neden olabilir..

Yaşadığımız bu  zorlu günler bir travma gerçekten…
Ve biliyoruz ki; yaşarken de, sonrasında da  herkesin travmaya cevabı farklıdır ..

Eğer şu anda gerekli olan  bu davranışlarımız, bu süreç geçtikten sonra da devam ederse, profesyonel destek almak gerekebilir.
Bunu yaşayarak göreceğiz.. 

3.Bugünler pek çoğumuz için zor geçiyor tüm gün evde kapalı kalma hissi kimi zaman kalabalık aileler ya da panik atak ve benzeri rahatsızlıkları olan insanlar için özellikle ne gibi tavsiyelerde bulunabiliriz?

Yaşadığımız bu süreç hepimizi fiziksel ve ruhsal olarak zorlamakta, psikolojik rahatsızlığı olanlar ise daha fazla etkilenmektedirler.

Aşırı kaygılı ve depresif ruh hali içinde olanlar, meditasyon yaparak ve terapi desteğinden faydalanarak bu dönemi  daha rahat bir şekilde geçirebilirler.

Şu anda,  Türkiye genelinde 400 kişiden oluşan EMDR travma iyileştirme grubumuz koronavirüsten etkilenen vatandaşlarımıza hizmet vermekte..
Öncelikli olarak sağlık çalışanlarına, emniyet, belediye, kriz yönetiminde görev alan yönetici ve çalışanlara, 
koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına, hastalanan vatandaşlarımız ve
yakınlarına “Online Psikolojik Destek” verilmeye devam ediliyor..

4.En önemlisi de bir takıntı söz konusu. Hijyene daha çok önem verilmesi gereken bugünlerde takıntı yapmak istemiyorum diye reddeden bir yönümüz de olabiliyor bazen siz neler söyleyebilirsiniz bu konuda ?

Tabii ki  yayılmasını tam olarak kontrol edemediğimiz bir virüsü,  işe yaramayan davranışlarla kontrol etmeye çalışmamalıyız. Fakat kaygımızın umursamayacak kadar düşük olması da, tıpkı kaygımızın çok yüksek  olması kadar kendimizi korumamıza engel olur. 
Makul düzeyde bir kaygı kendimizi korumamız için bizi motive eder ve boş verme davranışlarını engeller. Gerekli önlemleri aldıktan sonra , kaygılanmamıza gerek yoktur. Ancak, gerekli önlemleri aldığınız halde kaygılanıyorsanız o zaman takıntı haline gelmiş demektir. 
Yani,  gereksiz hastaneye gitmekte,  gerektiği halde gitmemek kadar  risk oluşturur..

5.Bugünleri daha kolay ve huzurlu atlatabilmek için ne önerirsiniz?

Stresinizi azaltmak için evde fiziksel egzersiz yapmanızı, stresten dolayı az ya da aşırı yememenizi ve gündüzü gündüz geceyi de gece gibi yaşamanızı öneririm .
Fiziksel mesafe kuralı, sosyal bir kuraldır, duygusal değildir. Yani; ev halkıyla yüzyüze iletişimi artırmanızı , ev dışındaki tanıdıklarınızla, ailenizle,  dostlarınızla görüntülü konuşmanızı,  sosyal medya kullanımını azaltmanızı, sağlık bakanlığı , dünya sağlık örgütü gibi güvenli kaynakların haberlerini dikkate almanızı öneririm.
Tabii ki bilgisiz kalmamanızı  fakat bilginin içinde de kaybolmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bu dönemi kendimizi daha iyi tanımak,  geliştirmek,  hayat önceliklerinizi belirlemek, aile bağlarınızı ve psikolojimizi güçlendirmek için bir fırsat olarak görmeliyiz.
Sağlıklı beslenmeye dikkat ederken, daha çok evin diğer alanlarında keyifli zaman geçirmeye çalışmalıyız.
Mutfağımızı  stresle baş etme aracı olarak bilinçsizce kullanmamalıyız. 

Ve her şeyden önemlisi bu yaşananların bir süreç olduğunu ve biteceğini hiç unutmamanız gerektiğini belirtmek  isterim..


No Replies to "BODRUM KARANTİNA SÖYLEŞİLERİ"


    Got something to say?

    Some html is OK